Slovinsko – díl 2.

Krásný večer všem,

je tu druhá polovina naší dovolené. Tadáááá, ta línější, plná sluníčka, procházek, kafíček, zmrzliny a dobrého jídla 😀 .

Odbyla jsem si túry a dovolená konečně může začít. Néééé, dělám si legraci 😀 . Každá část má něco do sebe, ale bez mučení se přiznávám, že jsem si druhou polovinu užila o něco více, což možná bude i tím, že jsme měli i krapet lepší počasí.

Z hor jsme se přesunuli do Lublaně, jak už jsem psala v 1. díle  echno je ve Slovinsku malý kousek od sebe, takže z hor do hlavního města to trvalo asi třičtvrtě hodinky. Od Lublaně jsem neměla žádná velká očekávání, čekala jsem docela obyčejné, milé městečko, a o to více jsem byla překvapená. Zdrželi jsme se sice jen jeden den, což si myslím že stačilo, ale rozhodně jsme neprošli všechno. Vzali jsme to polehoučku. Prošli jsme si historické město, které je úžasné. Krásná architektura, barevné domečky, to je moje, hezká promenáda a plno obchůdků. Já byla nadšená.

Z Lublaně jsme už směřovali směr Piran. Nejeli jsme ale přímo a po cestě jsme se zastavili ve slavných Postojnských jeskyních. Jsou jedny z nejkrásnějších na světě, a proto, pokud někdy budete projíždět Slovinskem, stojí jejich návštěva za to. Z Lublaně k nim trvala cesta asi 45 minut, přesně na půli cesty k moři. Na prohlídku jeskyň doporučuji vzít si raději audio než průvodce, můžete se potom volně pohybovat. Potom co si vystojíte dlouhou frontu, nasednete do vláčku a frčíte. Tahle část je úplně skvělá. Po asi deseti minutách jízdy vás vysadí a vy společně s průvodcem nebo audio průvodcem chodíte asi hodinu a půl po jeskyních, což si myslím, že je až přespříliš dlouho, takže si určitě vezměte něco teplého na sebe. Součástí prohlídky je i Vivárium. Nalákají vás na vzácné dračí mládě, které v jeskyních žije. Moc vás prosím, pokud nejste milovníci žížal na nožičkách, nechoďte tam 😀 . Mě to straší ve snech ještě dodnes 😀 .

Další zastávka, Predjamski hrad, byla asi 10 minut od jeskyň. Pokud budete mít alespoň malou chviličku, tak si ho zajeďte prohlédnout, protože to stojí za to.

Tak a teď už hurá k moři. Zase malý kousíček autem. Asi každý vám poví, že pobřeží ve Slovinsku je malinkaté, a proto všichni přejíždí do Chorvatska. Pravda, je malé, asi to není na týdenní dovolenou, ale na dva, tři, čtyři dny, to rozhodně stojí za pobyt. My jsme si vybrali Piran, jelikož je ve Slovinsku vyhlášený jako slovinské Benátky. Pozor nedostanete se do centra autem. Ve Slovinsku si nechají zaplatit opravdu za všechno, a proto se platí i pouhý vjezd do města. Ideální je tedy dovést si věci do hotelu a auto zaparkovat na kopec, mimo centrum, kde jsou garáže.

Piran je malé přístavní městečko, historické centrum s italskou architekturu projdete během chvilky, ale má neuvěřitelnou atmosféru. Podél pobřeží je jedna restaurace vedle druhé, velké množství úžasných mořských plodů. Nám ale místní doporučili trochu skrytou restauraci, kterou jsme si natolik oblíbili, že jsme sem potom chodili každičký den 😀 . Takže, pokud se někdy ocitnete v Piran, rozhodně vyhledejte restauraci Gostilna Park, protože se budete oblizovat až za ušima a pokud si budete chtít odvézt i nějaký suvenýr, doporučuju jejich tradiční mořskou sůl, kterou koupíte ve speciálním obchůdku na hlavním náměstí.

Tak to by už z naší dovolené bylo vše a já se budu těšit zase příště. Možná z Prahy, možná od jinud. Kdo ví.

Lublaň

FullSizeRender IMG_2148

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_98d4

Postojnské jeskyně

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_98ab

Predjamski hrad

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_98a1 UNADJUSTEDNONRAW_thumb_98a6

Piran

IMG_3414

DSC_0012

IMG_3363 UNADJUSTEDNONRAW_thumb_9b4f

IMG_3650

DSC_0011 IMG_3109

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_97de

IMG_3939

IMG_3940 2 UNADJUSTEDNONRAW_thumb_97bcUNADJUSTEDNONRAW_thumb_9ba8 - 1 (přetaženo)

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_9b9f - 1 (přetaženo)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *